Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gothic rock je hudební styl, který vznikl na přelomu 70. a 80. let paralelně ve Velké Británii, USA a dalších západních zemích. Předchůdcem gothic rocku byl postpunk (nástupce punku), reprezentovaný skupinami jako Siouxsie and the Banshees, Joy Division či Specimen. Za průlomovou je považována skupina Bauhaus se singlem Bela Lugosi´s dead, který je považován za jakousi hymnu gothic rocku. Původně byl tento žánr označován jako tzv. positive-punk. Texty se vyznačují ponurou melancholií, četné jsou horrorové či romantické prvky, filosofie existencialismu a další. Hudebně jsou typické kytary, baskytary, bubny, klávesy a syntezátory, nezřídka se používají automaty. Stejně jako texty i zvuk se projevuje typickou až monotónní melancholií. Historické kořeny gothic rocku leží v šedesátých letech v psychedelickém rocku a význačných stylech let sedmdesátých – postpunku, glam rocku a punk rocku, od kterých se gothic rock odpojil a navázal na ně. Tento styl pak lze rozdělit do 3 vln (hranice samozřejmě nejsou zcela přesné, spíše orientační):
* 1.vlna 1979-1985
* 2.vlna 1985-1995
* 3.vlna 1995-do současnosti
První vlna gothic rocku je datována do let cca 1979-1985, kdy se rozvinul současně ve více zemích, například Velké Británii, USA nebo Německu.
První postpunkové skupiny s prvky gothic rocku ve Velké Británii byly především Joy division v čele s Ianem Curtisem (alba Closer, Substance a další), Siouxsie and the Banshees s kontroverzní zpěvačkou Siouxsie Solux (alba Juju, The scream, Kaleidoscop a další), Killing joke, Public image limited (v čele s frontmanem Sex pistols Johnem Lydonem) nebo legendární skupina Bauhaus v čele s Petrem Murphym, která znamenala přelom mezi postpunkem a gothic rockem. V raných 80. letech pak vznikla řada významných gothic rockových skupin, např. The Sisters of Mercy, UK Decay, Danse Society, Theatre of Hate, The damned, March Violets, Play Dead, Sex gang children a další skupiny s prvky gothic rocku, například The Southern Death Cult později přejmenovaný na The Cult. Význačný byl v této době londýnský hudební klub Batcave, kde hrály skupiny především postpunkové a gothic rockové, útočiště fanoušků oldchool gothic rocku (raný gothic rock je proto často nazýván právě batcave) a také je do těchto míst kladen vznik gothické subkultury. Pro USA byla typická death rocková scéna reprezentovaná především skupinami Christian death (pod vedením Williama Rozze), 45grave a další. Gothic rock se rozvíjel i v dalších evropských zemích (skupiny X-mal Deutschland nebo Girls Under Glass a další), ale i v Austrálii (druhá skupina Nicka Cavea, The Birthday Party).
Druhá vlna nastala v letech cca 1985-1995 a znamenala další rozkvět gothic rockové hudby i její popularizaci a také částečnou komercializaci. Mezi nejvýznamnější skupiny působící v těchto letech patřily bezesporu stále Eldritchovy The sisters of mercy, dále Fields of the Nephilim (vznik 1984), Christian Death (zpočátku s Rozzem Williamsem a Valorem Kandem, později jen s Valorem, navíc se spoluprací zpěvaček jako Gitane Demnone, Eva O´Maitri), The mission UK, Red Lorry Yellow Lorry a mnohé další. Mezi bezesporu nejvýznamnější díla tohoto období patří například album First And Last Always (The Sisters Of Mercy), které dokonce útočilo na první příčky britských hitparád.
Třetí vlna trvající od roku 1995 je reprezentovaná mnohými skupinami, například London After Midnight, Inkubus sukkubus, Ikon, Rossetta Stone, Two witches, Voodoo church nebo Love Like Blood a také některé skupiny kombinující prvky gothic rocku a elektronické hudby, například The Crüxshadows. Zároveň koncem 90 .let na tento styl padl neprávem temný stín, kdy byl název „gothic“ nesmyslně (obvykle jen na základě jakési podobnosti v image) přiřazován mnohým hard rockovým nebo dokonce metalovým skupinám, typicky Marilyn Manson nebo populární skupiny jako Evanescence, Nightwish, Within temptation, HIM a mnohé další, které však s gothic rockem nemají nic společného, pouze se lépe prodávají, což většina fanoušků starého gothic rocku těžce nese. Přese vše se i dnes objevují mnohé skupiny, snažící se znovu oživit původní gothic a příbuzný death rock ve stylu Williama Rozze a dalších velikánů staré scény. Mezi tyto skupiny patří Cinema Strange, Quidam, Antiworld a další. Také je každoročně pořádán festival Drop Dead, věnovaný právě gothic a death rocku, horror punku a podobným stylům.
(črepala jsem z
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gothic_rock)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no nevím....

gothans,27. 12. 2008 17:29

Úvodní slovo dosti obsáhlé, píšeš ,že jsi čerpala z wikipedie, konečně do té si také kdekdo píše kdeco,ale skrumáž kapel nacpana do gothicu mi připomíná kočičko-pejskovský dort :-), prostě mám tu smůlu, že ty kapely znám a tu dobu jsem si proposlouchal. Myslím, že sposta kapel by se asi divila, nebo se diví, do jakého pytlíku a s kým byla nasypána...ale to je fuk :-), i když nikdy gothic nehrály a ani se k němu nehlásili, je fajn ,že se možná někdo zkrze tvůj úvod dostane ke kvalitní muzice...